Wybór i kupno trąbki.

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
tadeku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 31 lip 2012, 17:07
Instrument/y: Andreas Eastman
Ustnik/i: 7c
Lokalizacja: Olecko

Post autor: tadeku » 5 sie 2012, 17:33

Wady? Jakie wady? ;>

DarkAges
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2012, 20:14
Instrument/y: brak
Ustnik/i:
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkAges » 27 sie 2012, 20:20

Witam,

mam taką nietypową sprawę :)

Poszukuję jakiegoś polskiego producenta który wytwarza trąbki na zamówienie... Interesuje mnie trąbka sygnałowa datowana na XIIIw i jak polska długa i szeroka nigdzie ani śladu kogoś kto mógłby coś takiego dla mnie zrobić.


Obrazek



Z góry dzięki za pomoc :P

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 28 sie 2012, 13:56

DarkAges, skoro jesteś z Bydgoszczy to proponuję udać się do sklepu Zbyszka Zygmunta na ul. Kołłątaja i tam zapytaj o taki instrument. Myślę, że będą wiedzieli co z tym fantem zrobić :)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Wojak[PL]
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:27
Instrument/y: Stomvi Forte
Ustnik/i: Monette B1-2S3, Yamaha A.Vizzutti, Stomvi 5C
Lokalizacja: Piaseczno/ Gdańsk

Post autor: Wojak[PL] » 28 sie 2012, 23:01

Damian Ruskowiak spytać się-tak, ALE NIE KUPOWAĆ :D
!!Sprzedam ustnik Stomvi 5C!! Pisać :D

Smolar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2012, 11:38
Instrument/y: Bundy Selmer
Ustnik/i: V.Bach 7c
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Smolar » 28 wrz 2012, 12:06

Witam
Szukam instrumentu za cene ok. 3000 zł.
Gram już kilka lat i chciałabym wiedzieć co polecacie :D
pzdr

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 30 wrz 2012, 14:44

Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 30 wrz 2012, 20:20

Smolar, Yamaha serii 6, King Silver Flair, Conn 52B, Getzen Eterna, Stomvi, Schagerl, K&H wybór jest spory
"w życiu piękne są tylko chwile..."

Smolar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2012, 11:38
Instrument/y: Bundy Selmer
Ustnik/i: V.Bach 7c
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Smolar » 30 wrz 2012, 23:23

Mysle o zakupie trąbki na raty a za tą cene nie ma jakiegos dużego wyboru. Lepiej chyba kupic używany instrument.

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 1 paź 2012, 09:11

"w życiu piękne są tylko chwile..."

Smolar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2012, 11:38
Instrument/y: Bundy Selmer
Ustnik/i: V.Bach 7c
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Smolar » 1 paź 2012, 13:53

Getzen 490 s bardzo fajny insrument.dzieki. poszukam jeszcze

Awatar użytkownika
seba7207
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 28 lip 2011, 22:00
Instrument/y: Bach Stradivarius 37 ML
Ustnik/i: Josef Klier 5C, Yamaha 17C4GP
Lokalizacja: Koszalin

Pytanko o aukcje

Post autor: seba7207 » 22 gru 2012, 21:06

Witam, mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale. Przeglądam trąbeczki na aukcjach i zaciekawiła mnie jedna z nich. CO mozecie powiedzieć o tej firmie? Niby na forach zagranicznych podają, że wartośc takiej trąbki oscyluje wokół 200$
http://tablica.pl/oferta/trabka-bundy-m ... 36396;r:;s:
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
NIGDY NIE JEDZ ŻÓŁTEGO ŚNIEGU!!!

Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 22 gru 2012, 23:00

To jest trąba w stroju C bodajże? Taka cię interesuje ?
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 23 gru 2012, 20:12

seba7207, to tańsza chińska propozycja koncernu Bach-Selmer, za te kasę lepiej kupić np. Yamahe 4 lub Getzena 300
takie moje zdanie
"w życiu piękne są tylko chwile..."

Awatar użytkownika
seba7207
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 28 lip 2011, 22:00
Instrument/y: Bach Stradivarius 37 ML
Ustnik/i: Josef Klier 5C, Yamaha 17C4GP
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: seba7207 » 23 gru 2012, 20:44

Ok, dzieki za uświadomienie. Mischka, jutro dam Ci znać co i jak. W którymśz postów napisałeś że coś będziesz miał w I połowie stycznia (Getzen)? Pozdrawiam i życzę Wesołych i Spokojnych Świąt
NIGDY NIE JEDZ ŻÓŁTEGO ŚNIEGU!!!

stef
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 15 sty 2013, 14:51
Instrument/y: yamaha 2
Ustnik/i:
Lokalizacja: lublin

Trąbka 3500-4000

Post autor: stef » 15 sty 2013, 15:11

witam, jak w temacie proszę o poradę w wyborze trąbki dla 14 letniego syna, nauczyciel doradził dwie firmy tj getzen i schagerl
z getzena wybór padł na 490s l lub capri 590L ale czy warto doplacać zamiast 390 L ? ..która z trąbek schagerla byłaby w tej klasie ?, chcialbym aby ta trąbka jednak znacznie przewyższała yamahe 4kę( wiadomo teraz klepane sa w Chinach). Wiadomo tez ze za tą cenę byłaby ,,niezła" używana ale aby takową kupić , trzeba sie na tym znać. dlatego też uderzamy w nówkę.
dodam, ze nauczyciel odradzal tzw mistrzowskie, czyli de facto wyższej klasy a używane, ja sie na tym nie znam- co Wy na to ?
pozdrowionka

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 15 sty 2013, 15:35

stef, z tego zestawienia wybrałbym Getzena. Dlaczego? Tutaj masz 10000% pewności, że jest to amerykańska rura! Z Schagerlem pod względem produkcji też różnie bywa - był nawet wątek, że ktoś z forumowiczów zakupił Schagerla niby z Austrii, a widniało na metce producenta zupełnie co innego - nie mogę teraz szybko znaleźć tego posta. Oczywiście nic nie ujmując tym trąbką ale jeśli Yamaha serii 4 klepana jest w Chinach i tak to postrzegasz to przemyśl także i tę kwestię :)

Proponuję Getzena - napisałem o modelu 490L artykuł także z pełną premedytacją odsyłam do niego i masz tam wszystko czego dusza zapragnie :) Zestawiłem tam Getzena z K&H Sella G także jest co poczytać :)
http://www.trumpeters.pl/getzen-490l-vs ... vt4938.htm

Czy warto dołożyć do modelu 490S? Modele serii 300/400 są modelami szkoleniowymi różniącymi się materiałami, z których są zrobione:
- model 490S jest ze złotego mosiądzu do tego pokryty srebrem stąd "S" i ma złoto-mosiężną rurkę ustnikową (ja w artykule opisałem model 490L czyli kryty lakierem)
- model 390L jest wykonany z mosiądzu i lakierowany stąd "L" i ma mosiężną rurkę ustnikową
- model 590L Capri jest wykonany z mosiądzu i posiada niklowo srebrną rurkę ustnikową

Materiały, z których są one wykonane wpływają bezpośrednio na brzmienie, które jest w tych przypadkach na pewno różne spotęgowane faktem,że instrumenty te mają rurki ustnikowe z różnych stopów. Stąd te różnice cenowe :)

Mowiąc krótko - moje doświadczenia z Getzenem są w pełni pozytywne! Sam miałem kiedyś Eterna 700 :) Z tego zestawu - biorąc pod uwagę fakt, że chcesz mieć rurę dla syna przewyższającą Yamahe 4*** to polecam Getzen 490S :) Warto dopłacić i warto się cieszyć fajnym instrumentem, który posłuży na pewno na lata!
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 15 sty 2013, 19:34

Przyłączam się do Damiana , Getzen to świetny instrument na pewno będziesz zadowolony, sam gram już lata na tych instrumentach polecam..

MieCz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 lis 2012, 17:10
Instrument/y: Getzen 490
Ustnik/i: V.B. 10CW
Lokalizacja: ze wsi
Kontakt:

Post autor: MieCz » 16 sty 2013, 14:16

Damian Ruskowiak pisze:Czy warto dołożyć do modelu 490S? Modele serii 300/400 są modelami szkoleniowymi różniącymi się materiałami, z których są zrobione:
- model 490S jest ze złotego mosiądzu do tego pokryty srebrem stąd "S" i ma złoto-mosiężną rurkę ustnikową (ja w artykule opisałem model 490L czyli kryty lakierem)
- model 390L jest wykonany z mosiądzu i lakierowany stąd "L" i ma mosiężną rurkę ustnikową
- model 590L Capri jest wykonany z mosiądzu i posiada niklowo srebrną rurkę ustnikową
Materiały, z których są one wykonane wpływają bezpośrednio na brzmienie, które jest w tych przypadkach na pewno różne spotęgowane faktem,że instrumenty te mają rurki ustnikowe z różnych stopów. Stąd te różnice cenowe
Damianie, czy można prosić abyś podjął się trudu wytłumaczenia powyższego problemu?
Chodzi mi o to byś jako expert wyjaśnił, dlaczego dźwięk z trąbki 390L i 490L różni się z powodu różnicy materiałowej. Proszę też o informację, czy człowiek o przeciętnym słuchu zauważy te różnice. Czy może dysponujesz próbkami dźwięku z poszczególnych modeli trąbek na których słychać, że jeden powstał w rurce mosiężnej, a drugi w niklowo srebrnej?
Czy różnice w barwie dźwięku (o ile istnieją) warte są przepłaconych pieniędzy.
Proszę o podejście empiryczne do problemu z uwagi na wyrażoną przez Ciebie tezę, że brzmienie różni się na pewno.
Czy mógłbyś pokusić się o subiektywne określenie ile procent brzmienia zależy od materiału rurki ustnikowej, a ile od modelu ustnika?
Dziękuję za zaangażowanie.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, 14:21 przez MieCz, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 16 sty 2013, 14:17

stef pisze:dlatego też uderzamy w nówkę
STEF musisz wiedzieć o jednej rzeczy. Trąbki mają to do siebie, że potrzebują pewnego czasu, żeby się rozegrać, tzn. ładnie trafiać w dźwięk i grać dobrym soczystym dźwiękiem. Czym grubsza blacha, tym więcej wysiłku i czasu taka trąba wymaga aby ją rozegrać. Jeśli Twój syn nie grał jeszcze na trąbce a dostanie nówkę może się okazać, że tak ją na początku "rozjedzie", że ciężko mu będzie grać na niej czysto, kiedy przyjdzie na to czas. Dlatego sugeruję zastanowienie się jednak nad instrumentem używanym i rozegranym. Macie przecież w Lublinie szkołę muzyczną I i II stopnia, macie filharmonię. Myślę że znajdziesz też Forumowiczów z Lublina i okolic. Oni pomogą Ci znaleźć dobry instrument używany.
Poczytaj artykuły Damiana o instrumentach, jednym z elementów każdego artykułu jest problem rozegrania instrumentu. I pisze to zawodowy muzyk i pedagog - więc problem dla ucznia który dopiero uczy się wydobyć z instrumentu dźwięk, będzie stukrotnie większy.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, 14:27 przez Grzegorz_N, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam - Grzegorz

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 16 sty 2013, 14:26

MieCz, zanim Damian odpowie na Twoje pytanie, trochę fizyki.

Rózne brzmienie instrumentu w zależności od materiału wynika z różnych częstotliwości drgań własnych, która zależy tylko od własności fizycznych i kształtu ciała, lub układu drgającego, jeżeli drgania wykonywane są pod wpływem wewnętrznych sił sprężystości ciała. Na przykład drgania własne (struny, trąbki) zależą od materiału, z którego wykonana jest struna (dokładniej modułu Younga), grubości struny i stopnia jej naprężenia. Innym przykładem może być ciało o masie m wykonujące poziome drgania spowodowane oddziaływaniem sprężyny o współczynniku sprężystości k.
Ot i cała tajemnica. W gitarze inaczej brzmi struna wykonana z plastiku a inaczej stalowa. W instrumentach blaszanych - inaczej brzmi trąbka wykonana ze zwykłego mosiądzu a inaczej ze złotego mosiądzu z rurką ustnikową ze srebra.

Ale więcej na pewno napisze Damian.
Pozdrawiam - Grzegorz

ODPOWIEDZ